Ekološka održivost

 
 
 

Posvećeni smo primeni najboljih praksi u upravljanju zaštitom životne sredine i smanjenju uticaja Grupe na životnu sredinu u sopstvenom poslovanju i u širem lancu vrednosti.

Uticaji na životnu sredinu

Od Dobavljača očekujemo da identifikuju, razumeju i aktivno rade na izbegavanju, smanjivanju i ublažavanju povezanih uticaja koje imaju na prirodno okruženje.

U slučajevima kada je to izvodljivo, to bi trebalo da uključi uspostavljanje politike zaštite životne sredine i sistema upravljanja.

Uticaji na životnu sredinu mogu uključivati (bez ograničenja) uticaje koji se odnose na emisije u vazduh, vodu, zemljište i šume, upotrebu materijala, potrošnju prirodnih resursa i prakse upravljanja otpadom.

U situacijama kada je to relevantno, Dobavljači takođe treba da uzmu u obzir zaštitu biološke raznolikosti, uključujući prevenciju deforestacije i fragmentacije staništa, kao i zaštitu ugroženih i krajnje ugroženih vrsta.

Quick Links
  • Upravljanje zaštitom životne sredine
  • Suočavanje s klimatskim promenama
  • Eliminisanje otpada i napredovanje ka cirkularnoj ekonomiji
  • Zaštita biološke raznovrsnosti i šuma
  • Upravljanje vodom
  • Šta su Emisije Opsega 3?
 

Upravljanje zaštitom životne sredine

Od Dobavljača očekujemo da integrišu ekološka pitanja u dizajn svojih proizvoda, poslovne operacije i/ili pružanje usluga i da ispunjavaju sve važeće lokalne zakonske i regulatorne zahteve koji regulišu upravljanje zaštitom životne sredine. Isti principi treba da se odnose i na njihov lanac snabdevanja.

To može uključivati integrisanje ESG politika i praksi u njihove poslovne strategije i operacije.

Dobavljači bi trebalo da rade na stalnom poboljšanju ekoloških performansi, a što treba da bude podržano, u situacijama kada je to relevantno i izvodljivo, primenom standarda i praksi upravljanja zaštitom životne sredine prema standardu ISO 14001 ili ekvivalentnom standardu.

Pored toga, podstičemo Dobavljače da izveštavaju i javno obelodanjuju svoje performanse i napredak, uključujući delovanje putem inicijativa kao što su Science Based Target initiative (SBTi), Science Based Target Network (SBTN) i Carbon Disclosure Project (CDP).

Od Dobavljača očekujemo da Grupi pruže dostupne informacije u vezi sa njihovim ekološkim učinkom (kada su takve informacije zahtevane), kao i razumnu pomoć u nastojanju da smanjimo uticaj naših poslovnih operacija, proizvoda i usluga na životnu sredinu.

U slučajevima kada je to relevantno, to može uključivati  (bez ograničenja) sledeće:

  • procene životnog ciklusa u vezi sa  proizvodima Grupe;
  • podatke i informacije u vezi s ekološkim otiskom proizvoda Grupe; i
  • planove smanjenja emisija ugljen-dioksida u vezi s  emisijama Grupe Opsega 3.

U skladu sa  Izjavom o politici zaštite životne sredine  Grupe BAT, podstičemo Dobavljače da uzmu u obzir pitanja zaštite životne sredine u  sledećim oblastima prioriteta:

  • suočavanje s klimatskim promenama;
  • eliminacija otpada i napredovanje ka cirkularnoj ekonomiji;
  • zaštita biološke raznovrsnosti i šuma; i
  • upravljanje vodama
 

Suočavanje s klimatskim promenama

Od Dobavljača očekujemo da upravljaju evidencijom, prate i održavaju evidenciju svojih ekoloških performansi u pogledu emisija gasova staklene bašte (engl. Greenhouse Gas, GHG), sa ciljem:
  • razumevanja njihovih emisija GHG (Opseg 1 i 2); smanjivanja njihovih emisija GHG;
  • razumevanja emisija GHG njihovog lanca snabdevanja (Opseg 3);
  • i saradnje sa njihovim Dobavljačima na smanjenju emisija GHG u njihovom lancu snabdevanja.

Od Dobavljača  najmanje očekujemo da:

  • preduzmu razumne napore ka ostvarivanju cilja da 100% električne energije koju kupuju dolazi iz obnovljivih izvora do 2030. godine; i da izveštavaju Grupu BAT o emisijama Opsega 1 i 2 (kada su takvi izveštaji zatraženi)*.

Od Dobavljača očekujemo da  rade na:

  • izveštavaju Grupe BAT o svojim emisijama Opsega 3 (kada su takvi izveštaji zatraženi)*.

U situacijama kada je to relevantno i izvodljivo, Dobavljači treba da rade na:

  • implementaciji sistema upravljanja emisijama GHG [CO 2 e] (npr. ISO 50001, PSA 2060);
  • određivanju cilja Nulte neto emisije gasova najkasnije do 2050. godine na nivou njihovog celog lanca vrednosti;
  • pružanju eksterno potvrđenog izveštaja o emisijama Opsega 1, 2 i  3; i unapređivanju primarnih podataka za proizvode i usluge prema određenim faktorima emisija (putem procena životnog ciklusa).

* Detaljne informacije o standardima  izračunavanja i prijavljivanja GHG potražite na adresi https://ghgprotocol.org

 

Eliminisanje otpada i napredovanje ka cirkularnoj ekonomiji

Od Dobavljača očekujemo da nastoje da koriste manje resursa, generišu manje otpada i omoguće ponovnu upotrebu, recikliranje i cirkularnost u proizvodima i procesima.

Dobavljači moraju da osiguraju da svi materijali koje pružaju Grupi BAT u svrhe pakovanja budu razvijeni tako da budu potpuno ponovo iskoristivi, reciklabilni ili razgradivi do 2025. godine ili ranije.

Od Dobavljača očekujemo da rade na uključivanju recikliranog sadržaja u materijale koje Grupa BAT dobija u svrhe pakovanja.

U situacijama kada je to relevantno i izvodljivo, Dobavljači treba da rade na razvoju svojih proizvoda za cirkularnost, uključujući, bez ograničenja, povećanje upotrebe obnovljivih izvora i smanjenje upotrebe novih materijala.

 

Zaštita biološke raznovrsnosti i šuma

U situacijama kada je to relevantno, od Dobavljača očekujemo da preduzmu mere u cilju zaštite, očuvanja i obnavljanja prirode i da za cilj imaju Nultu neto deforestaciju u lancu snabdevanja proizvodima i materijalima koje pružaju Grupi BAT.

Od Dobavljača drvenih materijala i materijala na bazi drvne celuloze (uključujući, bez ograničenja, primarnu i sekundarnu ambalažu, fini papir, acetatna vlakna i materijale za prodajna mesta) i od Dobavljača listova duvana se očekuje da isporučuju materijale i duvan koji ne zahtevaju deforestaciju i konverziju šuma (engl. Deforestation and Conversion Free, DCF status), sa nezavisnim sertifikatom kada je to moguće, koji su proizvedeni ili osušeni (ako je primenljivo) drvetom iz održivih i sledljivih izvora.

U situacijama kada je to relevantno i izvodljivo, Dobavljači treba da rade na razumevanju zavisnosti i uticaja na biološku raznovrsnost u njihovim poslovnim operacijama i lancima vrednosti.

 

Upravljanje vodom

U slučajevima kada je to relevantno, očekujemo od Dobavljača da smanje potrošnju vode i povećaju recikliranje vode u svojim poslovnim operacijama.

Dobavljači moraju imati u vidu nivo rizika u vezi s vodom u oblasti u kojoj posluju prema definiciji, na primer, Svetskog instituta za resurse (wri.org).

Od Dobavljača očekujemo da rade na razumevanju zavisnosti od vode i uticaja na vode u svojim poslovnim operacijama i lancima vrednosti, sa fokusom na oblastima kojima preti nedostatak vode.

U situacijama kada je to relevantno i izvodljivo, Dobavljači treba da rade na ublažavanju rizika po vode u svojim poslovnim operacijama i lancu snabdevanja, idealno tako što će primenjivati Standard Alijanse za upravljanje vodom (engl. Alliance for Water Stewardship) (https://a4ws.org/about/) ili standard ekvivalentnog nivoa.

 

Šta su Emisije Opsega 3?

U Protokolu gasova staklene bašte Svetskog poslovnog saveta za održivi razvoj [engl. World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) Greenhouse Gas (GHG) Protocol] emisije ugljen-dioksida podeljene su u tri grupe ili „Opsega”:
  • Opseg 1  pokriva direktne emisije iz izvora koji su u vlasništvu ili pod kontrolom organizacije;
  • Opseg 2  pokriva indirektne emisije nastale usled generisanja kupljene električne energije, pare, grejanja i hlađenja koje troši organizacija; i
  • Opseg 3  obuhvata sve druge indirektne emisije do kojih dolazi u lancu vrednosti organizacije, uključujući kupljene proizvode i usluge.
 

Stupanje u kontakt s Grupom